Sunday, September 27, 2020

Coronavirus: Italia shmang marrjen e virusit dramatik të Evropës, por për sa kohë?

 Coronavirus: Italia shmang marrjen e virusit dramatik të Evropës, por për sa kohë?


ROMA: Italia ishte vendi i parë perëndimor që u godit nga pandemia shkatërruese e koronavirusit, por tani ajo është një treg i jashtëm në Evropë me raste të kufizuara të reja krahasuar me fqinjët.


Pyetja është pse, dhe a do të zgjasë.


Ndërsa Franca njoftoi një rekord 16,096 infeksione të reja COVID-19 të Enjten dhe Spanja mbi 10,000, numri i Italisë ka mbetur për javë të tëra nën 2,000.


Ka kryer më pak teste - rreth 120,000 në ditë, përkundrejt 180,000 të Francës - por jo aq sa të shpjegojë ndryshimin e mprehtë në infeksionet e reja.


Ekspertët kryesisht tregojnë për suksesin e një bllokimi të rëndë dhe të gjatë, të kombinuar me një traumë kolektive.


Kujtimet e tmerrshme të arkivoleve të grumbulluara ndërsa varrezat në veri vërshuan dhe shtretërit e kujdesit intensiv mbaruan duket se kanë siguruar që italianët të qëndrojnë me zell ndaj rregullave, madje shumë mbajnë maska ​​në situata ku nuk është e detyrueshme.


"Epidemia goditi Italinë më herët ... dhe ajo menjëherë vendosi një plan shumë të ashpër frenimi," i tha AFP Profesor Massimo Andreoni, një ekspert i sëmundjeve infektive në spitalin Tor Vergata të Romës.


'Ndërhyrje radikale'

Bllokimi i zbatuar në fillim të marsit nuk u hoq deri në maj dhe kjo shumë më gradualisht se diku tjetër, tha ai.


Massimo Galli, shefi i sëmundjeve infektive në spitalin Sacco të Milanos, ra dakord, duke i thënë të përditshmes Corriere della Sera të shtunën "se ndërhyrja rrënjësore, një bllokim më i gjatë dhe më i rreptë, prodhoi një lloj efekti mbrojtjeje".


Organizata Botërore e Shëndetësisë mbajti Italinë si një shembull këtë javë, duke vlerësuar "këshillat e qarta të qeverisë, mbështetjen e fortë publike për të zvogëluar transmetimin" dhe ndarjen e informacionit.


Kjo pavarësisht sugjerimit të kryeministrit britanik Boris Johnson se infeksionet ishin më të larta në vendin e tij sesa në Itali apo Gjermani sepse britanikët ishin "liridashës".


Presidenti italian Sergio Matarella u përgjigj se italianët gjithashtu e donin lirinë, por "ne gjithashtu sillemi me përgjegjësi".


Maskat janë të detyrueshme në të gjitha hapësirat publike të mbushura me njerëz midis orës 6 pasdite - 6 të mëngjesit me kohën lokale - një masë paraprake e mirëpritur nga turistë si suedezi Louis Tietjens, i cili tha se ndihej "shumë i sigurt këtu në Itali" ndërsa vizitoi shatërvanin Trevi të Romës.


Aeroporti Ndërkombëtar i Romës Fiumicino ishte i pari në botë që mori pesë yje nga agjencia vlerësuese Skytrax për menaxhimin e saj të COVID-19, e cila vlerësoi kontrollet e saj të temperaturës, maskat, xhel të bollshëm të duarve dhe distancimin fizik.


Vendi po zhvillon gjithashtu fluturime "pa COVID" midis Romës dhe Milanos për ata që testojnë negativisht.


Bizneset thonë se po përpiqen të kalojnë një milje shtesë për të parandaluar ngjitjen në dyqanet ose restorantet e tyre.


'Frika nga tjetri'

Në restorantin Green Tea në Romën qendrore, vetëm disa hapa larg Panteonit, pronari Giacomo Rech shpjegoi se si klientëve u merren temperaturat në derë, u jepet xhel dore dhe sigurojnë detajet e tyre në mënyrë që të gjurmohen nëse është e nevojshme.


Shumë shkolla u rihapën në mes të shtatorit dhe që atëherë rreth 400 kanë raportuar të paktën një rast të koronavirusit, tha e përditshmja Sole 24 Ore. Nxënësit me ndonjë simptomë të dyshuar janë të detyruar të bëjnë një test të koronavirusit para ri-pranimit.


Antonio Montegrandi, një mjek i përgjithshëm i specializuar në sëmundjet infektive, i tha AFP se nivelet më të ulëta të infektimit të vendit mund të vijnë pjesërisht për italianët "që priren të jenë të shqetësuar për shëndetin e tyre".


"Dhe nënat italiane kanë tendencë të shajnë gjithashtu", duke siguruar që pasardhësit që jetojnë ende në shtëpi - shpesh në të 30-at e tyre - marrin masat e nevojshme paraprake kur dalin jashtë.


Spitalet dhe institutet kërkimore kanë vërejtur një rritje të depresionit dhe shqetësimeve të shëndetit mendor, të cilat gjithashtu mund të luajnë një rol në kufizimin e ngjitjes.


Psikologia Gloria Volpato, e cila punon në Bergamo, zona më e goditur e Italisë, i tha agjencisë së lajmeve AGI të shtunën se ajo kishte parë një rritje në veçanti të një "frike nga tjetri", me të gjitha kontaktet që shiheshin si rreziqe të mundshme të infektimit.


Ngritja më e vogël në numrat e infeksionit po shikohej nga afër.


Shqetësimi më i madh tani është rihapja e shkollave këtë javë në pesë rajone jugore që kishin vonuar datat e fillimit të tyre, si dhe pranimin e tifozëve në stadiumet e futbollit në të gjithë Italinë - megjithëse vetëm 1.000 lejohen në çdo ndeshje.


"Ne do të jemi në gjendje të shohim ndikimin (gjatë muajit tjetër), dhe nëse Italia arrin të ruajë këto nivele të ulëta ose nëse ajo do të bashkohet me nivelet e Francës dhe Spanjës," tha Andreoni.


No comments:

Post a Comment