Wednesday, December 18, 2019

Trump impehu për shpërdorim të pushtetit në votën historike

Trump impehu për shpërdorim të pushtetit në votën historike

Presidenti Donald Trump u përgjërua për shpërdorim të pushtetit në një votim historik në Dhomën e Përfaqësuesve të Mërkurën, duke vendosur një gjykim në Senat për heqjen e tij nga detyra pas tre viteve të trazuara.

Me një votë 230 deri në 197 në Dhomën me shumicë Demokratike, presidenti i 45-të amerikan bëhet vetëm okupatori i tretë i Shtëpisë së Bardhë në historinë amerikane që do të fajësohet.

Demokratët thanë që ata nuk kishin "zgjidhje tjetër", por që zyrtarisht të ngarkonin presidentin republikan, impezimi i të cilit përgjatë linjave të ashpra të partive vendos një njollë të pashlyeshme në rekordin e tij ndërsa drejtonte një rrëshqitje gjithnjë e më të thellë në ndarjen politike të Sh.B.A.

"Ajo që rrezikon këtu është vetë ideja e Amerikës", tha Adam Schiff, ligjvënësi që drejtoi hetimin e impeachment, përpara votimit.

Trump tani do të qëndrojë në gjyq në Senat, ku republikanët e tij mbajnë një shumicë të fortë dhe pritet ta shfarosin atë.

Votimi i Dhomës erdhi katër muaj pasi një bllokues bilbilësh hapi skandalin e Trump duke bërë presion ndaj presidentit të Ukrainës për të hetuar sfiduesin e tij të mundshëm të Shtëpisë së Bardhë në vitin 2020, demokratin veteran Joe Biden.

Pas një debati 10-orësh në maratonë, ligjvënësit votuan me shpejtësi 229-198 për të aprovuar nenin e dytë të fajësimit me të cilin përballet Trump - për pengimin e hetimit të kongresit në marrëdhëniet e tij në Ukrainë duke bllokuar dëshminë e ndihmësve të burgosur të Shtëpisë së Bardhë.

Trump e kaloi pjesën e parë të ditës së shenjtë në Shtëpinë e Bardhë, duke cicëruar në zhgënjim, por të mërkurën në mbrëmje 73-vjeçari ishte në territor më miqësor.

Në një moment të jashtëzakonshëm me ekran të ndarë, ndërsa Shtëpia po hidhte vota për ta fajësuar, mijëra mbështetës më të zjarrtë të Trump po e brohorisnin atë në një miting në Michigan, ku ai hipi kundër një "të majte radikale", për të cilën ai tha se "ishte konsumuar me urrejtje".

Demokratët "po përpiqen të anulojnë votat e dhjetëra miliona amerikanëve patriotë", akuzoi ai.

"Katër vjet të tjerë, edhe katër vjet të tjerë", bërtiti turma përsëri.

Megjithë dëshmitë e 17 zyrtarëve që Trump nxori zyrën e tij për përfitime politike, presidenti e mbajti pafajësinë e tij gjatë gjithë hetimit të fajësimit - duke e denoncuar atë si një "gjueti shtrigash", "një përpjekje për grusht shteti" dhe një "sulm ndaj Amerikës".

'Kërcënimi për sigurinë kombëtare'
Asnjë nga dy presidentët e mëparshëm që nuk e kundërshtuan që nga viti 1789, Andrew Johnson në 1868 dhe Bill Klinton në 1998, nuk u dënuan në Senat dhe të dy mbajtën detyrat e tyre.

Por, megjithë mundësinë e lartë që Trump të pastrohet nga republikanët e Senatit, Demokratët thanë se provat kundër tij ishin mbizotëruese dhe i detyruan ata të vepronin.

"Tragshtë tragjike që veprimet e pakursyeshme të presidentit e bëjnë të domosdoshëm fajësimin. Ai nuk na dha zgjidhje," tha kryetari i Dhomës Nancy Pelosi.

"Ashtë çështje fakti që presidenti është një kërcënim i vazhdueshëm për sigurinë tonë kombëtare dhe integritetin e zgjedhjeve tona."

Të dy kampet iu afruan votimit me solemnitet.

"Ashtë një përgjegjësi e madhe, është marramendëse dhe unë mendoj se anëtarët gjithashtu ndjehen në këtë mënyrë," i tha AFP Demokratja e Dhomës Diana DeGette.

"Unë vij në këtë kat jo si republikan, jo si demokrat, por si amerikan", tha ligjvënësi i pavarur Justin Amash.

"Impeachment ka të bëjë me ruajtjen e integritetit të zyrës së presidencës."

No comments:

Post a Comment