Wednesday, December 18, 2019

Mijëra rinovojnë protestat në Indi kundër ligjit të shtetësisë

Mijëra rinovojnë protestat në Indi kundër ligjit të shtetësisë

DELHI I RI: Mijëra njerëz dolën në rrugë në Indi përsëri të Mërkurën kundër një ligji të ri të shtetësisë bazuar në fe që ka prekur trazirat e dhunshme, dhe një shtet jugor vendosi frenime në tubimet publike për të parakaluar demonstratat e mëtejshme.

Qeveria e kryeministrit Narendra Modi thotë se Ligji për Ndryshimin e Qytetarisë (CAA) ka për qëllim adresimin e persekutimit të minoriteteve jo-muslimane si Hindusët, Sikët dhe të Krishterët nga Afganistani, Bangladeshi dhe Pakistani.

Ato grupe, shumë prej të cilëve kanë lënguar në Indi për vite pa të drejta, tani do të marrin një rrugë automatike për nënshtetësinë indiane nëse do të vinin nga këto tre vende para vitit 2015.

Gjykata Supreme e Indisë hodhi poshtë një lutje të mërkurën për të ndaluar zbatimin e ligjit, por tha se ai do të mbajë seanca muajin tjetër për masën gjithëpërfshirëse, të cilën kritikët e kanë përshkruar si anti-musliman.

Protestuesit thonë se përjashtimi i muslimanëve tradhton një paragjykim të thellë ndaj komunitetit, i cili përbën 14 përqind të popullsisë së Indisë, dhe se ligji është lëvizja e fundit në një seri nga qeveria nacionaliste hindu për të margjinalizuar ato.

Lexoni gjithashtu: Gjykata Supreme Indian refuzon të ndalojë zbatimin e ligjit të shtetësisë

Me më shumë demonstrime të mundshme, autoritetet në shtetin jugor të Karnataka kanë lëvizur për të ndaluar tubime të mëdha publike në të paktën tre qytete të mëdha, tha një zyrtar policie.

Kufizimet do të hyjnë në fuqi të enjten në mëngjes, përfshirë në kryeqytetin shtetëror Bengaluru ku bazohen zyrat e dhjetëra ndërmarrjeve shumëkombëshe, përfshirë Walmart, Flipkart, Uber, Infosys dhe Wipro.

"Njerëzit janë duke përdorur këtë mundësi për të krijuar probleme dhe ne duam ta mbajmë Bengaluru paqësore," i tha Reuters policit Umesh Kumar.

Kufizime të ngjashme do të vendosen gjithashtu në Lucknow, kryeqyteti i shtetit verior të Uttar Pradesh, për të nisur protestat, tha një zyrtar lokal.

Në një konferencë shtypi me homologun e tij indian, Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo, tha që Uashingtoni kujdeset thellësisht për mbrojtjen e të drejtave fetare kudo, por dha një përgjigje të heshtur për këtë çështje. "Ne e nderojmë demokracinë indiane pasi ato kanë një debat të fortë brenda Indisë për këtë çështje," tha ai.

Ministri i Jashtëm Indian Subrahmanyam Jaishankar përsëriti linjën e qeverisë se ishte një masë e krijuar për të adresuar nevojat e minoriteteve fetare të persekutuar.

Citizens Qytetarë të klasit të dytë ’
Masa e re pason heqjen e statusit të veçantë të rajonit me Kashmir me shumicë myslimane të Indisë dhe një vendim gjykate që hap rrugën për ndërtimin e një tempulli hindu në vendin e një xhamie të shkatërruar nga zelltarët hindu.

Në një protestë përpara universitetit Jamia Millia Islamia të Nju Delhi, i cili u pushtua nga policia të dielën mbrëma, duke lënë të lënduar 200 studentë, 70-vjeçari Fasiur Rehman akuzoi administratën e Modi për shënjestër të muslimanëve.

No comments:

Post a Comment