Wednesday, December 18, 2019

Little Ryan Kaji fiton 26 milion dollarë në vitin 2019 për tu bërë YouTuber më i paguar

Little Ryan Kaji fiton 26 milion dollarë në vitin 2019 për tu bërë YouTuber më i paguar

NEW YORK: Tetë vjeçari Ryan Kaji fitoi 26 milion dollarë në vitin 2019 në kanalin e tij në YouTube, duke e bërë atë krijuesin më të paguar në platformë, sipas një liste të botuar të Mërkurën nga revista Forbes.

Kaji, emri i vërtetë i të cilit është Ryan Guan, ishte tashmë veshi më i lartë i platformës video në 2018, me 22 milion dollarë, sipas Forbes.

Kanali i tij "Bota e Ryan´s", e lansuar në vitin 2015 nga prindërit e Ryan is, është vetëm tre vjeç, por tashmë ka 22.9 milion pajtimtarë.

Fillimisht i quajtur "Ryan ToysReview", kanali kryesisht përbëhej nga video "unboxing" - video të yjeve të rinj që hapnin kuti lodrash dhe luanin me to.

Disa nga videot kanë mbledhur më shumë se një miliard shikime, dhe kanali ka marrë pothuajse 35 miliard shikime që nga krijimi i tij, sipas të dhënave nga faqja e internetit e analitikës Social Blade.

Kohët e fundit, kanali u riemërua pasi një organizatë për mbrojtjen e konsumatorit, Truth in Advertising, paraqiti një ankesë në Komisionin Federal të Tregtisë të SHBA (FTC) në lidhje me të.

E vërteta në Reklamim akuzoi kanalin se nuk tregon qartë se cilat video ishin sponsorizuar, domethënë markat paguanin për videon për të shfaqur produktet e tyre.

Kanali ka evoluar gjithashtu si Ryan plaket, tani duke ofruar më shumë video edukative përveç lodrave.

Në renditjen e Forbes, Ryan Kaji tejkaloi kanalin "Dude Perfect", i drejtuar nga një grup miqsh nga Teksasi, të cilët përpiqen të bëjnë bëma në dukje të pamundura, të tilla si nisja e basketbollit në hoops nga majat e ndërtesave ose jashtë helikopterëve.

Dude Perfect erdhi në vendin e dytë, nga i treti një vit më parë, pasi kishte fituar 20 milion dollarë midis 1 qershorit 2018 dhe 1 qershorit 2019.

Në vendin e tretë ishte një tjetër kanal i yjeve të fëmijëve, ai i Anastasia Radzinskaya i Rusisë. Në vetëm pesë vjeç, ajo fitoi 18 milion dollarë.

Kanalet e saj "Like Nastya Vlog" dhe "Funny Stacy" krenohen me afro 70 milion pajtimtarë në total, me video në rusisht, anglisht dhe spanjisht.

Në fillim të shtatorit, kompania mëmë e YouTube Google pranoi të paguante një gjobë prej 170 milion dollarësh pasi FTC akuzoi gjigantin e internetit për mbledhjen e të dhënave personale nga përdoruesit e fëmijëve në YouTube pa leje.

Sipas FTC, platforma përdori të dhënat për të siguruar që reklamuesit ishin në gjendje të synonin fëmijët.

No comments:

Post a Comment