Wednesday, December 18, 2019

Kupa e Ligës: Manchester City, Manchester United dhe Leicester në gjysmëfinalizim

Kupa e Ligës: Manchester City, Manchester United dhe Leicester në gjysmëfinalizim

LONDONN: Mbajtësit e Manchester Cityt rezervuan vendin e tyre në gjysmëfinale të Kupës së Ligës ndërsa dyshja e dyfishtë e Raheem Sterling, e larguar nga një goditje nga League One Oxford, në fitoren 3-1 në Kassam Stadium.

Manchester United përfundoi përrallën e nivelit të katërt të Colchester United-it me një fitore 3-0 në Old Trafford, ndërsa Leicester i mbijetoi një sulmi të pjesës së dytë nga Everton për të siguruar vendin e tyre në katër 4-2 të fundit në penalltitë pas një 2-2 barazim.

Aston Villa përfundon gjysmëfinalistët pasi ata rrëzuan skuadrën më të re të Liverpool-it 5-0 të martën me skuadrën e parë kampione evropiane në Klubin Botëror të Klubit.

City ka fituar këtë garë për dy sezonet e kaluara dhe Pep Guardiola tregoi qëllimin e tij për të mbajtur trofeun duke përmendur një anë të fortë.

Goli i parë i Joao Cancelo për kampionët anglezë hapi rezultatin në mes të pjesës së parë, por City u trullos menjëherë për momentin kur Matty Taylor barazoi një minutë në pjesën e dytë.

Sterling shpejt e riktheu epërsinë e miqve kur ai shënoi në shtëpi një kros të mrekullueshëm nga Angelino.

Por burrat e qytetit u vunë nën presion të madh për një magji dhe i duhej Claudio Bravo për të shpëtuar mirë nga gjuajtja e Tariqe Fosu´s.

Guardiola e prezantoi Gabriel Jezusin nga pankina në një përpjekje për të vrarë kravatë dhe pikërisht nga krosi i Brazilit ishte ai Sterling që shënoi në shtëpi 20 minutat e tij të dytë nga koha.

- Durimi i bashkuar paguan -

Manchester United duhej të ishte i durueshëm para se të shihte Colchester, i cili kishte rrahur Tottenham dhe Crystal Palace për të bërë tetë e fundit.

Marcus Rashford ishte fajtor që humbi një mori shansesh në gjysmën e parë pa gola.

Sidoqoftë, anglezi ndërkombëtar bëri ndryshime gjashtë minuta në periudhën e dytë me një fund të qetë për të regjistruar një gol të 14-të të sezonit më të mirë në karrierë.

Rashford ishte gjithashtu krijuesi i dy golave ​​të tjerë të United pasi Ryan Jackson shndërroi një kros në rrjetën e tij para se Anthony Martial të shtrihej të shndërrohej në postin prapa.

Leicester udhëton në City në Premier League të Shtunën, katër pikë përpara kampionëve në vendin e dytë.

Dhe Dhelprat gjithashtu do të kenë një gjysmëfinale për të pritur në vitin e ri pasi ata mbanin nervin nga vendi pasi frynë një epërsi të rehatshme.

James Maddison dhe Jonny Evans shënuan në pesë minutat e para për t'iu dhënë miqve epërsinë 2-0 të kohës.

Ben Davies i dha shpresë Evertonit 20 minuta nga koha dhe një goditje e bujshme e bujshme nga Leighton Baines dërgoi lojën në penallti.

Maddison më pas pa goditjen e tij të goditur për të filluar shkëmbimin, por Kasper Schmeichel ishte heroi i Leicester me depozitat nga Cenk Tosun dhe Baines përpara se Jamie Vardy të shënonte penalltinë vendimtare.

No comments:

Post a Comment