Wednesday, December 18, 2019

Heatwave godet Australinë me ditën më të nxehtë në rekord

Heatwave godet Australinë me ditën më të nxehtë në rekord

SYDNEY: Australia këtë javë përjetoi ditën e saj të nxehtë në rekord dhe vala e nxehtit pritet të përkeqësohet, duke përkeqësuar një sezon tashmë të paprecedent të zjarrit, thanë autoritetet të mërkurën.

Temperaturat mesatare mbarëkombëtare prej 40.9 gradë Celsius (105.6 gradë Fahrenheit) të martën mposhtën rekordin e mëparshëm prej 40.3 gradë Celsius në Janar 2013, tha Byroja e Meteorologjisë.

"Kjo nxehtësi vetëm do të intensifikohet edhe sot," tha meteorologu Diana Eadie.

Vala e nxehtësisë është një tjetër zile alarmi për ngrohjen globale në Australi, ku fillimi i hershëm dhe intensiv i këtij viti në zjarret e rregullta të verës ka rritur presionin ndaj qeverisë Australiane për të bërë më shumë për të zgjidhur ndryshimet klimatike.

Qindra zjarre të zjarrta kanë tërbuar nëpër Australi me muaj, duke përfshirë një "mega-flakë" që digjet në veri të Sidneit, qyteti më i madh i vendit.

Tymi nga zjarret e ka përfshirë Sidnein, duke e ngritur ndotjen e ajrit në nivele aq të rrezikshme sa që mjekët kryesorë e kanë etiketuar ngjarjen një "emergjencë të shëndetit publik".

Të paktën tre milion hektarë tokë është shkatërruar në të gjithë Australinë, me gjashtë njerëz të vrarë dhe rreth 700 shtëpi të shkatërruara.

Shkencëtarët thonë se flakët kanë ardhur më herët dhe me më shumë intensitet se zakonisht për shkak të ngrohjes globale dhe një thatësirë ​​të zgjatur që e ka lënë tokën të thatë dhe shumë qytete të mbaruar nga uji.

Zjarret kanë ngjallur protesta ndaj klimës që synojnë qeverinë konservatore, e cila i rezistoi presionit për të adresuar shkaqet thelbësore të ngrohjes globale me qëllim mbrojtjen e industrisë fitimprurëse të eksportit të qymyrit të vendit.

- Regjistroni valën e nxehtësisë -

Temperaturat rekord të pikëve u regjistruan këtë javë në Australinë Perëndimore, ku zjarrfikësit gjithashtu kanë luftuar me zjarr të furishëm në mijëra hektarë tokë.

Moti i nxehtë më pas filloi të shkonte në të gjithë qendrën e thatë të vendit drejt shteteve lindore të populluara bashkërisht, ku pjesa më e madhe e zjarreve janë tërbuar.

Pjesë të shtetit lindor të Uellsit të Ri Jugor, nga i cili Sydney është kryeqyteti, ishin parashikuar të arrinin në mesin e 40-të celsius (rreth 110 Fahrenheit) të enjten.

Të shtunën pjesët e Sidneit parashikohen të kalojnë mbi 46 gradë celsius (115 Fahrenheit).

Erërat e trazuara deri në 100 kilometra (60 milje) në orë parashikohet të godasin edhe bregdetin lindor në të njëjtën kohë dhe përkeqësojnë flakët.

"Gjatë ditëve të ardhshme ne do të shohim zjarrfikës, shërbimet e urgjencës dhe të gjitha ato bashkësi afër zjarreve ... të sfiduara me një kërcënim të ri," tha të mërkurën komisari i zjarrit i New South Wales Shane Fitzsimmons.

Emberët e mbartur nga erërat mund të udhëtojnë deri në 30 kilometra (18.6 milje) nga një flakë, thanë autoritetet.

"Ne do të kemi një numër frontesh që janë gong për të ndezur, ose përshkallëzuar zjarret që digjen, por edhe potencialin për të patur zjarre në vend dhe hajdutë që udhëtojnë në distanca shumë të gjata", paralajmëroi Kryeministri i NSW Gladys Berejinklian.

Të mërkurën policia evakuoi banorët nga dhjetra shtëpi në zonën bregdetare të Peregian pranë pikës së nxehtë turistike nëse Noosa në shtetin verilindor të Queensland, si një zjarr jashtë kontrollit të kërcënuar pronat.

"Ekuipazhet e zjarrit dhe avionët e ujit që po ndërtojnë ujë po punojnë për të përmbajtur zjarrin, por zjarrfikësit mund të mos jenë në gjendje të mbrojnë çdo pronë," thanë shërbimet e zjarrit dhe urgjencës të Queensland.

"Ju nuk duhet të prisni një zjarrfikës në derën tuaj. Shërbimi Policor i Queensland po troket në derë në zonë. Energjia, uji dhe shërbimi i telefonit celular mund të humbasin."

Kryeministri Scott Morrison javën e kaluar bëri një pranim të rrallë se ndryshimi i klimës ishte një nga "faktorët" që qëndron pas zjarreve.

Por ai mbrojti rekordin e qeverisë për uljen e emetimeve dhe dështoi të njoftojë masa të mëtejshme për të adresuar këtë çështje.

Protestuesit e klimës planifikojnë të marshojnë në rezidencën zyrtare të Morrison në Sidnej këtë javë për të protestuar për ndryshime dhe të nxjerrin në pah mungesën e tij pasi digjen pjesë të mëdha të vendit.

No comments:

Post a Comment