SOONNEWS1.XYZ

Sunday, September 27, 2020

Coronavirus: Italia shmang marrjen e virusit dramatik të Evropës, por për sa kohë?

 Coronavirus: Italia shmang marrjen e virusit dramatik të Evropës, por për sa kohë?


ROMA: Italia ishte vendi i parë perëndimor që u godit nga pandemia shkatërruese e koronavirusit, por tani ajo është një treg i jashtëm në Evropë me raste të kufizuara të reja krahasuar me fqinjët.


Pyetja është pse, dhe a do të zgjasë.


Ndërsa Franca njoftoi një rekord 16,096 infeksione të reja COVID-19 të Enjten dhe Spanja mbi 10,000, numri i Italisë ka mbetur për javë të tëra nën 2,000.


Ka kryer më pak teste - rreth 120,000 në ditë, përkundrejt 180,000 të Francës - por jo aq sa të shpjegojë ndryshimin e mprehtë në infeksionet e reja.


Ekspertët kryesisht tregojnë për suksesin e një bllokimi të rëndë dhe të gjatë, të kombinuar me një traumë kolektive.


Kujtimet e tmerrshme të arkivoleve të grumbulluara ndërsa varrezat në veri vërshuan dhe shtretërit e kujdesit intensiv mbaruan duket se kanë siguruar që italianët të qëndrojnë me zell ndaj rregullave, madje shumë mbajnë maska ​​në situata ku nuk është e detyrueshme.


"Epidemia goditi Italinë më herët ... dhe ajo menjëherë vendosi një plan shumë të ashpër frenimi," i tha AFP Profesor Massimo Andreoni, një ekspert i sëmundjeve infektive në spitalin Tor Vergata të Romës.


'Ndërhyrje radikale'

Bllokimi i zbatuar në fillim të marsit nuk u hoq deri në maj dhe kjo shumë më gradualisht se diku tjetër, tha ai.


Massimo Galli, shefi i sëmundjeve infektive në spitalin Sacco të Milanos, ra dakord, duke i thënë të përditshmes Corriere della Sera të shtunën "se ndërhyrja rrënjësore, një bllokim më i gjatë dhe më i rreptë, prodhoi një lloj efekti mbrojtjeje".


Organizata Botërore e Shëndetësisë mbajti Italinë si një shembull këtë javë, duke vlerësuar "këshillat e qarta të qeverisë, mbështetjen e fortë publike për të zvogëluar transmetimin" dhe ndarjen e informacionit.


Kjo pavarësisht sugjerimit të kryeministrit britanik Boris Johnson se infeksionet ishin më të larta në vendin e tij sesa në Itali apo Gjermani sepse britanikët ishin "liridashës".


Presidenti italian Sergio Matarella u përgjigj se italianët gjithashtu e donin lirinë, por "ne gjithashtu sillemi me përgjegjësi".


Maskat janë të detyrueshme në të gjitha hapësirat publike të mbushura me njerëz midis orës 6 pasdite - 6 të mëngjesit me kohën lokale - një masë paraprake e mirëpritur nga turistë si suedezi Louis Tietjens, i cili tha se ndihej "shumë i sigurt këtu në Itali" ndërsa vizitoi shatërvanin Trevi të Romës.


Aeroporti Ndërkombëtar i Romës Fiumicino ishte i pari në botë që mori pesë yje nga agjencia vlerësuese Skytrax për menaxhimin e saj të COVID-19, e cila vlerësoi kontrollet e saj të temperaturës, maskat, xhel të bollshëm të duarve dhe distancimin fizik.


Vendi po zhvillon gjithashtu fluturime "pa COVID" midis Romës dhe Milanos për ata që testojnë negativisht.


Bizneset thonë se po përpiqen të kalojnë një milje shtesë për të parandaluar ngjitjen në dyqanet ose restorantet e tyre.


'Frika nga tjetri'

Në restorantin Green Tea në Romën qendrore, vetëm disa hapa larg Panteonit, pronari Giacomo Rech shpjegoi se si klientëve u merren temperaturat në derë, u jepet xhel dore dhe sigurojnë detajet e tyre në mënyrë që të gjurmohen nëse është e nevojshme.


Shumë shkolla u rihapën në mes të shtatorit dhe që atëherë rreth 400 kanë raportuar të paktën një rast të koronavirusit, tha e përditshmja Sole 24 Ore. Nxënësit me ndonjë simptomë të dyshuar janë të detyruar të bëjnë një test të koronavirusit para ri-pranimit.


Antonio Montegrandi, një mjek i përgjithshëm i specializuar në sëmundjet infektive, i tha AFP se nivelet më të ulëta të infektimit të vendit mund të vijnë pjesërisht për italianët "që priren të jenë të shqetësuar për shëndetin e tyre".


"Dhe nënat italiane kanë tendencë të shajnë gjithashtu", duke siguruar që pasardhësit që jetojnë ende në shtëpi - shpesh në të 30-at e tyre - marrin masat e nevojshme paraprake kur dalin jashtë.


Spitalet dhe institutet kërkimore kanë vërejtur një rritje të depresionit dhe shqetësimeve të shëndetit mendor, të cilat gjithashtu mund të luajnë një rol në kufizimin e ngjitjes.


Psikologia Gloria Volpato, e cila punon në Bergamo, zona më e goditur e Italisë, i tha agjencisë së lajmeve AGI të shtunën se ajo kishte parë një rritje në veçanti të një "frike nga tjetri", me të gjitha kontaktet që shiheshin si rreziqe të mundshme të infektimit.


Ngritja më e vogël në numrat e infeksionit po shikohej nga afër.


Shqetësimi më i madh tani është rihapja e shkollave këtë javë në pesë rajone jugore që kishin vonuar datat e fillimit të tyre, si dhe pranimin e tifozëve në stadiumet e futbollit në të gjithë Italinë - megjithëse vetëm 1.000 lejohen në çdo ndeshje.


"Ne do të jemi në gjendje të shohim ndikimin (gjatë muajit tjetër), dhe nëse Italia arrin të ruajë këto nivele të ulëta ose nëse ajo do të bashkohet me nivelet e Francës dhe Spanjës," tha Andreoni.


Saturday, September 26, 2020

Njerëzit duhet të fajësojnë SHBA për "krimet dhe presionin" kundër Iranit, thotë Rouhani

 Njerëzit duhet të fajësojnë SHBA për "krimet dhe presionin" kundër Iranit, thotë Rouhani


TEHRAN: Duke dënuar Shtetet e Bashkuara, Presidenti i Iranit Hassan Rouhani të Shtunën tha që njerëzit duhet të fajësojnë Uashingtonin për "krimet dhe presionin" me të cilin përballet vendi, pasi valët e sanksioneve të SH.B.A. ndikojnë në ekonominë në luftë.


"Ata parandaluan blerjen e ilaçeve dhe ushqimit duke vendosur sanksione të padrejta, të paligjshme dhe çnjerëzore," tha Rouhani në një fjalim televiziv.


Në maj 2018, Presidenti i SHBA Donald Trump u tërhoq nga një marrëveshje historike që i dha Iranit lehtësim nga sanksionet në këmbim të garancive të verifikuara nga KB se nuk po kërkon armë bërthamore.


Që nga prishja e marrëveshjes, SH.B.A. ka goditur një varg sanksionesh mbi Iranin që kanë dëmtuar ekonominë e saj.


Ndërsa furnizimet humanitare të tilla si ilaçet janë teorikisht të përjashtuara nga sanksionet e SHBA, shumë kompani kanë frikë nga thyerja e rregullave dhe kanë shmangur transaksionet me Teheranin.


"Adresa e saktë për të gjitha krimet dhe presionet kundër popullit të dashur iranian është Uashington DC, Shtëpia e Bardhë," shtoi Rouhani.


Ai shpëtoi kritika të veçanta për Sekretarin e Shtetit të SH.B.A. Mike Pompeo.


Rouhani e quajti atë "një zotëri që paraqitet si Ministër i Punëve të Jashtme por që është (në realitet) Ministri i Krimeve".


Partnerët e Uashingtonit në Këshillin e Sigurimit të KB nuk kanë pranuar të vendosin përsëri sanksionet dhe thonë se veprimet e SHBA janë ligjërisht të pabazuara që kur ajo u largua nga marrëveshja.


Në një letër të datës 23 shtator dhe të bërë publike të shtunën nga KB, ambasadori amerikan Kelly Craft i bëri thirrje sekretarisë që "të ndërmarrë hapat e nevojshëm për të rivendosur Komitetin e krijuar në bazë të Rezolutës 1737 (2006) dhe Panelin e tij të Ekspertëve" për të monitoruar pajtueshmëria me sanksionet ndërkombëtare.


Teherani dhe Uashingtoni, armiq të gjatë, nuk kanë mbajtur marrëdhënie diplomatike për më shumë se katër dekada.


'Brilliant' Amy Coney Barrett e nominuar si drejtësi e Gjykatës Supreme të SHBA

 'Brilliant' Amy Coney Barrett e nominuar si drejtësi e Gjykatës Supreme të SHBA


UASHINGTON: Presidenti Donald Trump emëroi Amy Coney Barrett në Gjykatën e Lartë të Shtunën, duke vënë në lëvizje një nxitim nga Republikanët për të çimentuar një shumicë konservatore në gjykatë në prag të zgjedhjeve të tensionuara dhe potencialisht të diskutueshme në SHBA.


Trump qëndroi së bashku me Barrett në një ceremoni të Shtëpisë së Bardhë në Rose Garden për të njoftuar vendimin e tij, duke e quajtur atë "një nga mendjet më të shkëlqyera dhe të talentuara" në botën ligjore.


Pavarësisht kundërshtimit të fortë nga Demokratët, ai parashikoi një konfirmim "shumë të shpejtë" dhe "të drejtpërdrejtë" në Senatin e udhëhequr nga Republikanët, me procesin e përfunduar para zgjedhjeve të 3 nëntorit.


Nëse konfirmohet, Barrett do të plotësojë vendin e drejtësisë së vonë liberale Ruth Bader Ginsburg, me gjasë duke drejtuar gjykatën për të djathtën për vite me radhë, duke zgjeruar avantazhin e krahut aktual konservator ndonjëherë me lëkundje 5-4 në një të mirë 6-3.


Trump më parë ka mbushur dy nga nëntë vendet në gjykatën e lartë.


Me ndikimin e liberalëve që po zbehet, gjykata ka të ngjarë të shohë një përsëritje të disa prej mosmarrëveshjeve më të mëdha gjyqësore në vend, jo vetëm të drejtat e abortit dhe planin e kujdesit shëndetësor tashmë të goditur Obamacare.


Më menjëherë - dhe madje edhe më shpërthyes - një konfirmim i shpejtë i Barrett do të anonte gjykatën ashtu si po rriten frika se trupi mund të duhet të arbitrojë një mosmarrëveshje paszgjedhore në të cilën Trump ose kundërshtari i tij demokrat Joe Biden refuzon të pranojë rezultat.


Trump, i cili është shumë mbrapa në sondazhet, ka thënë vazhdimisht se ai mund të duhet të sfidojë rezultatet, duke pretenduar - pa prova - se Demokratët duan një zgjedhje të "manipuluar". Ai tha këtë javë se konkursi ka të ngjarë të përfundojë në Gjykatën e Lartë.


Biden reagoi menjëherë, duke thënë "Senati nuk duhet të veprojë" derisa votuesit të zgjedhin presidentin e tyre të ardhshëm.


Seancat dëgjimore të Komitetit Gjyqësor të Senatit për të shqyrtuar emërimin e Barrett janë planifikuar të fillojnë në 12 tetor.


- ill Mbush vendin! ´ -

Duke nënvizuar atmosferën shumë të politizuar, Trump u largua menjëherë pas ceremonisë së Rose Garden për një tubim fushate në Pensilvani - një nga disa shtetet në lëvizje që mbajnë ekuilibrin në zgjedhjet e ngushta presidenciale.


Trump shpreson qartë se aftësia e tij për të transformuar Gjykatën e Lartë në një territor të favorshëm për pikëpamjet e krahut të djathtë do të galvanizojë votuesit. "Mbush vendin!" është bërë një këngë standarde në tubimet e tij.


Barrett "do të mbrojë të drejtat dhe liritë tuaja të dhëna nga Zoti", told Trump i tha turmës në Middletown, ku mbështetësit morën me entuziazëm lajmet për emërimin e saj.


"Unë mendoj se ajo është një zgjedhje e shkëlqyeshme," tha pjesëmarrësi i tubimit Dianne Billig, 54. "Më pëlqen që ajo është besnike ndaj kushtetutës."


Demokratët janë të zemëruar, duke pasur parasysh që Trump mund të humbasë zgjedhjet, megjithatë lë ende një gjurmë gjyqësore me potencial për dekadat e fundit. Ata janë veçanërisht të zemëruar, duke pasur parasysh që Barrett, 48, po zëvendëson Ginsburg, një nga ikonat më të mëdha feministe të vendit dhe një aleat i qëndrueshëm i së majtës.


"Duke marrë parasysh faktin që ky i nominuar i Gjykatës së Lartë mund të shërbejë në gjykatë për 30 vjet, nuk është asgjë më pak e egër që ata duan ta miratojnë atë në më pak se 30 ditë," tha senatori Dick Durbin, kamxhiku demokrat, për CNN të Shtunën.


Shtoi Chuck Schumer, demokrat i lartë i Senatit: "Drejtësia Ginsburg duhet të kthehet në varrin e saj në qiell, për të parë që personi që ata zgjodhën duket se synon të zhbëjë të gjitha gjërat që bëri Ginsburg."


Një shumicë e amerikanëve - nga 57 në 38 përqind - kundërshtojnë nxitjen për konfirmim para zgjedhjeve, sipas një sondazhi të Washington Post / ABC.


Por udhëheqësit e shumicës republikane në Senat, i cili ka për detyrë të konfirmojë kandidatët e Gjykatës së Lartë, thanë se ata presin një votë ose para zgjedhjeve ose, më së voni, gjatë seancës pasuese të "rosës së çalë" para inaugurimit të presidentit të ardhshëm në janar .


- Barrett zgjat dorën -

Barrett u emërua për herë të parë në stol në 2017. Një katolike thellësisht konservatore dhe nënë e shtatë fëmijëve, ajo është një kundërshtare e abortit, një çështje thelbësore për shumë republikanë.


Barrett përdori vërejtjet e saj në Shtëpinë e Bardhë për të provuar dhe qetësuar ujërat.


Ajo filloi me një nderim të pasionuar për Ginsburgun, duke thënë, "nëse do të konfirmohem, do të jem i kujdesshëm se kush erdhi para meje".


"Flamuri i Shteteve të Bashkuara ende po valon në gjysmën e stafit në kujtim të Drejtësisë Ruth Bader Ginsburg, për të shënuar fundin e një jete të madhe Amerikane," tha ajo, duke vënë në dukje suksesin pionier të juristit në ligj. "Ajo jo vetëm që theu tavanet e xhamit, por edhe i theu ato."


Barrett gjithashtu dha një shije të asaj që do të jetë prezantimi i saj në Senat, duke përshkruar vlerat e saj konservatore si gjyqtare.


"Një gjyqtar duhet të zbatojë ligjin siç është shkruar. Gjyqtarët nuk janë politikëbërës," tha ajo.


Kërcënimi i luftës në shkallë të plotë ekziston, thotë DG ISPR

 Kërcënimi i luftës në shkallë të plotë ekziston, thotë DG ISPR


ISLAMABAD: Kërcënimi i një lufte në shkallë të plotë midis Indisë dhe Pakistanit ekziston për shkak të "luftës dhe përgatitjeve" të ish-it, tha Drejtori i Përgjithshëm i Marrëdhënieve Publike Ndër-Shërbimesh (ISPR), Gjeneral Major Babar Iftikhar të Shtunën.


"Kërcënimi i një lufte në shkallë të plotë midis Indisë dhe Pakistanit ekziston pasi raste të tilla janë parë gjatë së kaluarës dhe arsyeja kryesore e tij është lufta dhe përgatitjet e Indisë," i tha ai një kanali privat.


DG ISPR po fliste gjatë një vizite të një delegacioni të huaj në Linjën e Kontrollit (LoC) të rregulluar nga ISPR ditën tjetër, duke shtuar se ishte e rëndësishme që bashkësia ndërkombëtare të ndërhynte për të marrë parasysh shkeljet në rritje të armëve të Indisë.


Ai tha se frekuenca e shkeljeve të armëpushimit përgjatë LOC ishin të ndryshme nga 2014 pasi një përshkallëzim masiv ishte parë në mjedisin ekzistues për shkak të përdorimit të armëve të kalibrit të lartë nga India.


India ka përdorur çdo lloj sistemi të kalibrit dhe armatimit përgjatë LoC duke filluar nga snajperë në municione artilerie normale deri në municione të shpërthimit të ajrit dhe të zgjuar.


Gjeneral Majori Babar Iftikhar hodhi poshtë akuzat për infiltrim në LoC, duke shtuar se një rrjet anti-infiltrimi i pagabueshëm ishte instaluar përgjatë LoC i cili kishte tre nivele.


Filloi me fushat e minuara dhe bunkerët, të shtuara me gardhe, pajisje elektronike, sensorë dhe postime vëzhgimesh.


Ai tha se India kishte propaganduar që 200 persona ishin ulur në një pikë kërcimi për të infiltruar në territorin e saj që ishte thjesht propagandë pasi New Delhi tashmë kishte marrë të gjitha llojet e masave për të parandaluar infiltrimin në zonën e saj.


Nuk ishte njerëzisht e mundur të infiltrohej nga një sistem rrjeti kundër-infiltrimi i instaluar përgjatë LoC, tha ai.


Zëdhënësi tha se bota tashmë e dinte për situatën tokësore përgjatë LOC pasi vizitat e delegatëve të huaj përfshirë ambasadorët dhe gazetarët po rregulloheshin shpesh.


India përdori për të rritur shkeljet e armëpushimit në një përpjekje për të filluar një operacion të rremë të flamurit siç bëri në të kaluarën, tha ai, duke përmendur shembullin e goditjeve të rreme kirurgjikale në 2016 dhe incidentin Pulwama në 2019.


India nuk mund të guxonte të sulmonte Pakistanin për shkak të përgatitjeve dhe pranisë sonë përgjatë LoC, tha ai, duke shtuar se Ushtria Pakistaneze është "absolutisht e përgatitur" për t'iu përgjigjur çdo fatkeqësie indiane.


Govt për të marrë vendimin përfundimtar në lidhje me rinisjen e klasave fillore në 29 Shtator: Shafqat Mahmood

 Govt për të marrë vendimin përfundimtar në lidhje me rinisjen e klasave fillore në 29 Shtator: Shafqat Mahmood


LAHORE: Qeveria federale do të marrë një vendim përfundimtar në 29 Shtator nëse klasat fillore duhet të rinisin apo jo, tha të Shtunën Ministri Federal i Arsimit Shafqat Mahmood.


Duke folur në Kolegjin Kombëtar të Arteve (NCA), ministri tha se një vendim përfundimtar në lidhje me rinisjen e klasave për klasat 1-5 do të merret nga Komanda Kombëtare dhe Qendra e Operacionit (NCOC) të Martën.


Qeveria kishte njoftuar më herët se klasat fillore do të rinisin në shkolla nga 30 shtator në pritje të një vendimi përfundimtar nga NCOC. Duke folur për pandeminë, Mahmood tha se qeveria po kryente çdo ditë 30,000 teste COVID-19 në të gjithë vendin, shumica e të cilave po ndodhnin në shkolla.


Ministri theksoi humbjen akademike të shkaktuar fëmijëve si rezultat i mbylljes gjashtë-mujore për shkak të pandemisë COVID-19, duke shtuar se ishte e nevojshme të vazhdohej viti akademik.


'Opozita nuk gëzon mbështetjen e publikut'

Ministri, duke iu përgjigjur një pyetje, tha se opozita nuk gëzon mbështetjen e publikut, duke shtuar se PML-N dhe PPP janë ekspozuar gjatë dy viteve të fundit.


Duke e cilësuar hipokrizinë e deklaratave të fundit të shefit të PML-N, Nawaz Sharif, ai tha se nga njëra anë, ai ndërsa ishte ulur në Londër po kritikon institucionet shtetërore ndërsa nga ana tjetër njerëzit e tij, me kërkesën e tyre, po takojnë udhëheqjen ushtarake.


Duke folur në lidhje me rritjen e çmimeve të ushqimit dhe artikujve të tjerë, Mahmood tha se qeveria po përpiqej të ulte inflacionin, duke deklaruar se treguesit ekonomikë të vendit po dukeshin pozitivë.


Më herët, Shafqat kryesoi takimin e Bordit të Guvernatorëve (BG) të NCA në të cilën Profesori i NCA Prof Dr Murtaza Jafri e informoi atë në lidhje me çështjet akademike dhe administrative të kolegjit.


Ai tha se NCA së shpejti do të fitojë statusin e një universiteti pasi puna për legjislacionin e kërkuar për ta bërë këtë ishte në proces.


15 të vrarë ndërsa përmbyset furgoni, merr flakë në Super Highway afër Karaçi

 15 të vrarë ndërsa përmbyset furgoni, merr flakë në Super Highway afër Karaçi


Të paktën 15 njerëz u vranë dhe pesë të tjerë u plagosën në një aksident me furgon pasagjerësh pranë Autostradës Super në periferi të Karaçi.


Furgoni me shpejtësi po vinte nga Hyderabad në Karaçi kur shufra e tij u thye si rezultat i së cilës furgoni u përmbys dhe më pas mori flakë.


Sipas Policisë së Autostradave, aksidenti ndodhi afër Nooriabad. Në bord ishin rreth 25 persona, nga të cilët 15 u raportuan të vdekur.


Policia e Autostradës tha se një vajzë një vjeçare i mbijetoi për mrekulli përplasjes, dhe shoferi i furgonit është gjithashtu i sigurt.


Sipas Saad Edhi të Fondacionit Edhi, përpjekjet e shpëtimit kanë përfunduar. Trembëdhjetë trupa janë gjetur dhe pesë njerëz janë shpëtuar të cilët janë në një gjendje kritike.


Drejtuesi i furgonit, në një deklaratë për Policinë e Autostradës, tha se kapaku i një automjeti që po dilte doli dhe goditi xhamin e përparmë të furgonit. "Pasi kapaku goditi xhamin e përparmë, unë nuk mund ta kontrolloja makinën," tha ai.


Sidoqoftë, drejtuesi i automjetit tjetër arriti të shpëtonte, shtoi policia.


Pesë nga një familje e vrarë

Policia konfirmoi se pesë anëtarë të një familje nga Liaquatabad u vranë në aksidentin tragjik, me të afërmit që thanë se tre gra dhe një fëmijë ishin midis viktimave.


Nga ana tjetër, Rashid Khan, vëllai i njërit prej të ndjerëve, u ankua se pavarësisht procesit të identifikimit, policia nuk po i dorëzonte trupat familjes së pikëlluar. "Ka shumë vështirësi në marrjen e trupave [nga policia]," tha ai, duke shtuar se autoritetet kishin refuzuar të dorëzonin trupat pa një raport të ADN-së.


Wednesday, December 18, 2019

Ajo qenush në dritare mund t'ju bëjë të sëmurë, paralajmëron agjensia shëndetësore e Sh.B.A.

Ajo qenush në dritare mund t'ju bëjë të sëmurë, paralajmëron agjensia shëndetësore e Sh.B.A.

NEW YORK: Kujdes nga qentë, veçanërisht këlyshët e lezetshëm në dritaret e dyqaneve të kafshëve shtëpiake, paralajmërojnë zyrtarët e Shëndetit të SHBA.

Një baktere rezistente ndaj antibiotikëve të zakonshëm ka sëmurë 30 persona këtë vit, duke dërguar katër prej tyre në spitale, dhe këlyshët janë fajtori i mundshëm, sipas një këshillimi të lëshuar të martën vonë nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Lakra, e njohur si Campylobacter jejuni, është e lidhur ngushtë me një shpërthim të vitit 2016 për të cilin zyrtarët shëndetësorë thanë se ka të ngjarë të shkaktohet nga kontakti me këlyshët e shitura në dyqanet Petland, një zinxhir mbarëkombëtar i dyqaneve të përkëdhelur të përkëdhelur.

Kjo shpërthim sëmurë 113 persona në 17 shtete midis janarit 2016 dhe janar 2018, me 23 prej tyre që kërkojnë shtrimin në spital, tha CDC.

Në shpërthimin e tanishëm, CDC tha se intervistoi 24 prej personave të prekur nga sëmundja, 21 prej të cilëve raportuan kontakt me një qenush, përfshirë 15 të cilët kishin kontakte me këlyshë nga një dyqan manar.

Dymbëdhjetë nga njerëzit e infektuar ishin të lidhur me Petland, përfshirë pesë punonjës të zinxhirit të dyqaneve, tha CDC.

Chillicothe, Petland me bazë në Ohio tha në një deklaratë se ka zbatuar një mori hapash parandalues ​​të rekomanduar nga zyrtarët e shëndetit publik që nga shpërthimi i vitit 2016.

Në të dy shpërthimet, tha ndërmarrja, tendosja e baktereve nuk origjinonte në ndonjë dyqan specifik Petland.

"Për perspektivë, më shumë se 12 milion vizitorë vizitojnë dyqanet tona çdo vit dhe gjatë kësaj periudhe kohore specifike, Petland vlerëson më shumë se 2.4 milion socializime të klientëve të qenve Petland," tha ajo për shpërthimin e tanishëm.

Infeksionet e kampilobakterit në përgjithësi shkaktojnë diarre, ethe dhe ngërçe në stomak dy deri në pesë ditë pas ekspozimit, tha CDC. Zakonisht zgjat rreth një javë dhe shumica e njerëzve shërohen pa trajtim me antibiotikë, tha ai.

CDC tha që sëmundja është zbuluar në 13 shtete, duke përfshirë Utah, Wyoming, Minnesota dhe Maryland, ku Petland tha se nuk ka dyqane.

Pronarët u këshilluan që gjithmonë të lanin duart pasi të prekin qenët e tyre ose të pastrohen pas tyre, t'i kontrollojnë kafshët shtëpiake rregullisht nga veterinerët dhe "mos lejoni që qentë të lëpijnë gojën dhe fytyrën".