SOONNEWS1.XYZ

Wednesday, December 18, 2019

Ajo qenush në dritare mund t'ju bëjë të sëmurë, paralajmëron agjensia shëndetësore e Sh.B.A.

Ajo qenush në dritare mund t'ju bëjë të sëmurë, paralajmëron agjensia shëndetësore e Sh.B.A.

NEW YORK: Kujdes nga qentë, veçanërisht këlyshët e lezetshëm në dritaret e dyqaneve të kafshëve shtëpiake, paralajmërojnë zyrtarët e Shëndetit të SHBA.

Një baktere rezistente ndaj antibiotikëve të zakonshëm ka sëmurë 30 persona këtë vit, duke dërguar katër prej tyre në spitale, dhe këlyshët janë fajtori i mundshëm, sipas një këshillimi të lëshuar të martën vonë nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Lakra, e njohur si Campylobacter jejuni, është e lidhur ngushtë me një shpërthim të vitit 2016 për të cilin zyrtarët shëndetësorë thanë se ka të ngjarë të shkaktohet nga kontakti me këlyshët e shitura në dyqanet Petland, një zinxhir mbarëkombëtar i dyqaneve të përkëdhelur të përkëdhelur.

Kjo shpërthim sëmurë 113 persona në 17 shtete midis janarit 2016 dhe janar 2018, me 23 prej tyre që kërkojnë shtrimin në spital, tha CDC.

Në shpërthimin e tanishëm, CDC tha se intervistoi 24 prej personave të prekur nga sëmundja, 21 prej të cilëve raportuan kontakt me një qenush, përfshirë 15 të cilët kishin kontakte me këlyshë nga një dyqan manar.

Dymbëdhjetë nga njerëzit e infektuar ishin të lidhur me Petland, përfshirë pesë punonjës të zinxhirit të dyqaneve, tha CDC.

Chillicothe, Petland me bazë në Ohio tha në një deklaratë se ka zbatuar një mori hapash parandalues ​​të rekomanduar nga zyrtarët e shëndetit publik që nga shpërthimi i vitit 2016.

Në të dy shpërthimet, tha ndërmarrja, tendosja e baktereve nuk origjinonte në ndonjë dyqan specifik Petland.

"Për perspektivë, më shumë se 12 milion vizitorë vizitojnë dyqanet tona çdo vit dhe gjatë kësaj periudhe kohore specifike, Petland vlerëson më shumë se 2.4 milion socializime të klientëve të qenve Petland," tha ajo për shpërthimin e tanishëm.

Infeksionet e kampilobakterit në përgjithësi shkaktojnë diarre, ethe dhe ngërçe në stomak dy deri në pesë ditë pas ekspozimit, tha CDC. Zakonisht zgjat rreth një javë dhe shumica e njerëzve shërohen pa trajtim me antibiotikë, tha ai.

CDC tha që sëmundja është zbuluar në 13 shtete, duke përfshirë Utah, Wyoming, Minnesota dhe Maryland, ku Petland tha se nuk ka dyqane.

Pronarët u këshilluan që gjithmonë të lanin duart pasi të prekin qenët e tyre ose të pastrohen pas tyre, t'i kontrollojnë kafshët shtëpiake rregullisht nga veterinerët dhe "mos lejoni që qentë të lëpijnë gojën dhe fytyrën".

Presidenti mund të ndryshojë ose rrëzojë çështjen e Musharraf: Barrister Zafarullah

Presidenti mund të ndryshojë ose rrëzojë çështjen e Musharraf: Barrister Zafarullah

Presidenti i Pakistanit ka të drejtë të ndryshojë ose ndryshojë dënimin e Pervez Musharraf, tha ish-asistent special i Nawaz Sharif në avokat Barrister Zafarullah Khan të mërkurën.

"Pervez Musharraf nuk do të duhet të ishte në Pakistan për të marrë përjashtimin," tha ai në emisionin Capital Talk në emisionin Geo News.

Ai gjithashtu tha që presidenti ka autoritetin ta ndryshojë atë në burgim të përjetshëm ose ta ndërpresë dënimin.

"Musharraf do të duhej të ishte në vend për të paraqitur ankesën," pohoi eksperti i ligjit Kamran Murtaza.

Përkundrazi, punonjësi social Hina Jilani tha: "Musharraf nuk duhet të dënohet me vdekje."

Ish presidenti i Pakistanit Pervez Musharraf u dënua me vdekje të martën për vendosjen e një gjendje të jashtëzakonshme në 3 nëntor 2007.

Bilawal merr një gërmim te kryeministri Imran duke pyetur 'Kush po zhvillon fushatën e Abu Bachao'

Bilawal merr një gërmim te kryeministri Imran duke pyetur 'Kush po zhvillon fushatën e Abu Bachao'

KARACHI: Kryetari i Partisë Popullore të Pakistanit (PPP) Bilawal Bhutto Zardari të Mërkurën mori një gërmim në Kryeministrin Imran duke e etiketuar atë dhe duke e pyetur atë se kush ishte duke drejtuar 'Abu Bachao Muhim' (Save lëvizjen e babait).

Duke etiketuar kryeministrin Imran Khan, Bilawal shkroi: "Kush po zhvillon fushatën" Abu Bachao "?"

Të martën, një gjykatë speciale e formuar për të dëgjuar një çështje të tradhëtisë kundër ish-presidentit Pervez Musharraf kishte dënuar me vdekje ish diktatorin për vendosjen e një gjendje të jashtëzakonshme në 3 nëntor 2007. Ajo kishte shtuar se e gjeti Musharraf fajtor për tradhti të lartë sipas Neni 6 i Kushtetutës së Pakistanit.

Ishte një vendim i shumicës, me dy nga tre gjyqtarët që morën vendimin kundër Musharraf. Drejtësia e SHC Akbar kishte kundërshtuar nga aktgjykimi.

Aktgjykimi u mor me "shumë dhimbje dhe ankth" nga Ushtria e Pakistanit, ndërsa qeveria gjithashtu kishte shprehur rezervat e saj, duke thënë se kërkesat për një gjykim të drejtë sipas nenit 10-A nuk ishin përmbushur në këtë rast.

Prokurori i Përgjithshëm Anwar Mansoor Khan e kishte sqaruar tashmë që qeveria nuk do të kundërshtojë një apel kundër aktgjykimit të gjykatës speciale.

Musharraf, 76 vjeç, aktualisht është në Dubai, ku po kërkon trajtimin e sëmundjeve të shumta.

Metoda kristal, heroinë e marrë veten nga një grua e lidhur me sauditë në aeroportin Islamabad

Metoda kristal, heroinë e marrë veten nga një grua e lidhur me sauditë në aeroportin Islamabad

ISLAMABAD: Forca e Sigurisë së Aeroportit (ASF) të mërkurën ndërpreu një ofertë kontrabande në Aeroportin Ndërkombëtar Islamabad (IIAP), njoftuan burimet Geo News, duke shtuar se të paktën tre persona u arrestuan.

Burimet sqaruan se një grua që mbante metafetaminë kristal me vlerë 0.85 kilogramë, e njohur më shumë nga emri i saj i rrugës, akulli, si dhe heroina, u arrestua së bashku me babanë dhe djalin e saj. Ata po udhëtonin për në Arabinë Saudite.

Gruaja, e identifikuar si Rubina Bibi, po udhëtonte për në Mbretëri në një kompani ajrore private, por ishte ndalur në banakun e kërkimit të përbashkët. Kontabanda u gjet nga çanta e saj.

ANF ka filluar procedurat ligjore kundër të tre të arrestuarve, shtuan burimet.

Heatwave godet Australinë me ditën më të nxehtë në rekord

Heatwave godet Australinë me ditën më të nxehtë në rekord

SYDNEY: Australia këtë javë përjetoi ditën e saj të nxehtë në rekord dhe vala e nxehtit pritet të përkeqësohet, duke përkeqësuar një sezon tashmë të paprecedent të zjarrit, thanë autoritetet të mërkurën.

Temperaturat mesatare mbarëkombëtare prej 40.9 gradë Celsius (105.6 gradë Fahrenheit) të martën mposhtën rekordin e mëparshëm prej 40.3 gradë Celsius në Janar 2013, tha Byroja e Meteorologjisë.

"Kjo nxehtësi vetëm do të intensifikohet edhe sot," tha meteorologu Diana Eadie.

Vala e nxehtësisë është një tjetër zile alarmi për ngrohjen globale në Australi, ku fillimi i hershëm dhe intensiv i këtij viti në zjarret e rregullta të verës ka rritur presionin ndaj qeverisë Australiane për të bërë më shumë për të zgjidhur ndryshimet klimatike.

Qindra zjarre të zjarrta kanë tërbuar nëpër Australi me muaj, duke përfshirë një "mega-flakë" që digjet në veri të Sidneit, qyteti më i madh i vendit.

Tymi nga zjarret e ka përfshirë Sidnein, duke e ngritur ndotjen e ajrit në nivele aq të rrezikshme sa që mjekët kryesorë e kanë etiketuar ngjarjen një "emergjencë të shëndetit publik".

Të paktën tre milion hektarë tokë është shkatërruar në të gjithë Australinë, me gjashtë njerëz të vrarë dhe rreth 700 shtëpi të shkatërruara.

Shkencëtarët thonë se flakët kanë ardhur më herët dhe me më shumë intensitet se zakonisht për shkak të ngrohjes globale dhe një thatësirë ​​të zgjatur që e ka lënë tokën të thatë dhe shumë qytete të mbaruar nga uji.

Zjarret kanë ngjallur protesta ndaj klimës që synojnë qeverinë konservatore, e cila i rezistoi presionit për të adresuar shkaqet thelbësore të ngrohjes globale me qëllim mbrojtjen e industrisë fitimprurëse të eksportit të qymyrit të vendit.

- Regjistroni valën e nxehtësisë -

Temperaturat rekord të pikëve u regjistruan këtë javë në Australinë Perëndimore, ku zjarrfikësit gjithashtu kanë luftuar me zjarr të furishëm në mijëra hektarë tokë.

Moti i nxehtë më pas filloi të shkonte në të gjithë qendrën e thatë të vendit drejt shteteve lindore të populluara bashkërisht, ku pjesa më e madhe e zjarreve janë tërbuar.

Pjesë të shtetit lindor të Uellsit të Ri Jugor, nga i cili Sydney është kryeqyteti, ishin parashikuar të arrinin në mesin e 40-të celsius (rreth 110 Fahrenheit) të enjten.

Të shtunën pjesët e Sidneit parashikohen të kalojnë mbi 46 gradë celsius (115 Fahrenheit).

Erërat e trazuara deri në 100 kilometra (60 milje) në orë parashikohet të godasin edhe bregdetin lindor në të njëjtën kohë dhe përkeqësojnë flakët.

"Gjatë ditëve të ardhshme ne do të shohim zjarrfikës, shërbimet e urgjencës dhe të gjitha ato bashkësi afër zjarreve ... të sfiduara me një kërcënim të ri," tha të mërkurën komisari i zjarrit i New South Wales Shane Fitzsimmons.

Emberët e mbartur nga erërat mund të udhëtojnë deri në 30 kilometra (18.6 milje) nga një flakë, thanë autoritetet.

"Ne do të kemi një numër frontesh që janë gong për të ndezur, ose përshkallëzuar zjarret që digjen, por edhe potencialin për të patur zjarre në vend dhe hajdutë që udhëtojnë në distanca shumë të gjata", paralajmëroi Kryeministri i NSW Gladys Berejinklian.

Të mërkurën policia evakuoi banorët nga dhjetra shtëpi në zonën bregdetare të Peregian pranë pikës së nxehtë turistike nëse Noosa në shtetin verilindor të Queensland, si një zjarr jashtë kontrollit të kërcënuar pronat.

"Ekuipazhet e zjarrit dhe avionët e ujit që po ndërtojnë ujë po punojnë për të përmbajtur zjarrin, por zjarrfikësit mund të mos jenë në gjendje të mbrojnë çdo pronë," thanë shërbimet e zjarrit dhe urgjencës të Queensland.

"Ju nuk duhet të prisni një zjarrfikës në derën tuaj. Shërbimi Policor i Queensland po troket në derë në zonë. Energjia, uji dhe shërbimi i telefonit celular mund të humbasin."

Kryeministri Scott Morrison javën e kaluar bëri një pranim të rrallë se ndryshimi i klimës ishte një nga "faktorët" që qëndron pas zjarreve.

Por ai mbrojti rekordin e qeverisë për uljen e emetimeve dhe dështoi të njoftojë masa të mëtejshme për të adresuar këtë çështje.

Protestuesit e klimës planifikojnë të marshojnë në rezidencën zyrtare të Morrison në Sidnej këtë javë për të protestuar për ndryshime dhe të nxjerrin në pah mungesën e tij pasi digjen pjesë të mëdha të vendit.

Biblioteka e kontejnerëve detarë shfaqet në Gwadar Beach

Biblioteka e kontejnerëve detarë shfaqet në Gwadar Beach

GWADAR: Vendosur në Gwadar Beach, me tingujt e ujit aty pranë, ndërsa valët takojnë bregun, një bibliotekë e re është ngritur brenda një enë, duke siguruar dashamirët e librave ambientin e përsosur për disa lexime të mira, të modës së vjetër.

Një iniciativë e një grupi vullnetarësh të OJQ-ve, biblioteka e kontejnerëve bregdetarë - 40 metra e gjatë dhe 10 metra e gjerë - ndodhet në bregdetin perëndimor të qytetit. Ai mund të strehojë të paktën 10 njerëz në të njëjtën kohë dhe lexuesit e etur mund të shijojnë 5,000 libra në shkencë dhe teknologji, ligj dhe letërsi. Librat janë në dispozicion në gjuhët Balochi, Urdu dhe Anglisht.

Biblioteka e kontejnerëve bregdetar është e mobiluar me rafte librash, rafte dhe karrige, duke ofruar një pamje të bukur të oqeanit dhe qiellit përmes dritareve të tij.

Presidenti i OJQ-së i tha Geo News se kontejneri i mbushur me libra u dhurua nga Rotary International në Shtetet e Bashkuara. Dy OJQ - Klasa Rotaract dhe Baamsar - i dhanë kontejnerit pamjen e një biblioteke.

Pjesa e tokës në të cilën ndodhet biblioteka e kontejnerëve bregdetarë është dhuruar nga administrata e rrethit.

Kupa e Ligës: Manchester City, Manchester United dhe Leicester në gjysmëfinalizim

Kupa e Ligës: Manchester City, Manchester United dhe Leicester në gjysmëfinalizim

LONDONN: Mbajtësit e Manchester Cityt rezervuan vendin e tyre në gjysmëfinale të Kupës së Ligës ndërsa dyshja e dyfishtë e Raheem Sterling, e larguar nga një goditje nga League One Oxford, në fitoren 3-1 në Kassam Stadium.

Manchester United përfundoi përrallën e nivelit të katërt të Colchester United-it me një fitore 3-0 në Old Trafford, ndërsa Leicester i mbijetoi një sulmi të pjesës së dytë nga Everton për të siguruar vendin e tyre në katër 4-2 të fundit në penalltitë pas një 2-2 barazim.

Aston Villa përfundon gjysmëfinalistët pasi ata rrëzuan skuadrën më të re të Liverpool-it 5-0 të martën me skuadrën e parë kampione evropiane në Klubin Botëror të Klubit.

City ka fituar këtë garë për dy sezonet e kaluara dhe Pep Guardiola tregoi qëllimin e tij për të mbajtur trofeun duke përmendur një anë të fortë.

Goli i parë i Joao Cancelo për kampionët anglezë hapi rezultatin në mes të pjesës së parë, por City u trullos menjëherë për momentin kur Matty Taylor barazoi një minutë në pjesën e dytë.

Sterling shpejt e riktheu epërsinë e miqve kur ai shënoi në shtëpi një kros të mrekullueshëm nga Angelino.

Por burrat e qytetit u vunë nën presion të madh për një magji dhe i duhej Claudio Bravo për të shpëtuar mirë nga gjuajtja e Tariqe Fosu´s.

Guardiola e prezantoi Gabriel Jezusin nga pankina në një përpjekje për të vrarë kravatë dhe pikërisht nga krosi i Brazilit ishte ai Sterling që shënoi në shtëpi 20 minutat e tij të dytë nga koha.

- Durimi i bashkuar paguan -

Manchester United duhej të ishte i durueshëm para se të shihte Colchester, i cili kishte rrahur Tottenham dhe Crystal Palace për të bërë tetë e fundit.

Marcus Rashford ishte fajtor që humbi një mori shansesh në gjysmën e parë pa gola.

Sidoqoftë, anglezi ndërkombëtar bëri ndryshime gjashtë minuta në periudhën e dytë me një fund të qetë për të regjistruar një gol të 14-të të sezonit më të mirë në karrierë.

Rashford ishte gjithashtu krijuesi i dy golave ​​të tjerë të United pasi Ryan Jackson shndërroi një kros në rrjetën e tij para se Anthony Martial të shtrihej të shndërrohej në postin prapa.

Leicester udhëton në City në Premier League të Shtunën, katër pikë përpara kampionëve në vendin e dytë.

Dhe Dhelprat gjithashtu do të kenë një gjysmëfinale për të pritur në vitin e ri pasi ata mbanin nervin nga vendi pasi frynë një epërsi të rehatshme.

James Maddison dhe Jonny Evans shënuan në pesë minutat e para për t'iu dhënë miqve epërsinë 2-0 të kohës.

Ben Davies i dha shpresë Evertonit 20 minuta nga koha dhe një goditje e bujshme e bujshme nga Leighton Baines dërgoi lojën në penallti.

Maddison më pas pa goditjen e tij të goditur për të filluar shkëmbimin, por Kasper Schmeichel ishte heroi i Leicester me depozitat nga Cenk Tosun dhe Baines përpara se Jamie Vardy të shënonte penalltinë vendimtare.